Как да извадим рибата
Как да извадим рибата

Е, как! Що за въпрос, много ясно, тя кълве, засичаш, теглиш, ха тук-ха там, накрая ляга в кепа и готово. Да, в повечето случаи се получава, но няма рибар на земята, който да не е изпадал в положение „уста проклина цяла Вселена”, с извинения към великия Ботев.

В риболова има един неотменим, вечен, основен закон, една Конституция – изтърваната риба е най-голямата! Не става дума за прилива на адреналин, който ни кара да виждаме всичко двойно и тройно. Една риба с добри размери ще натовари въдицата, линията и нервите ни по съвсем различен начин. Ако приложим към нея стандартната механична процедура, хич няма да е чудно в сюблимния момент тя да се извърти, някак си да избегне кепа, да плесне подигравателно с опашка и да скъса или да се откачи. Понякога късането е толкова нагло, че все едно рибата демонстрира еквивалента на човешкия жест от комбинация с две ръце, едната сгъната в лакътя, а другата подпряна напреки. След няколко секунди на тъпоумно гледане в точка брегът се огласява от неподозирано речниково богатство, жабите замлъкват, птиците се вдигат на орляци, а вечерта детето (ако е с нас) избира най-неподходящия момент да пита тъщата „Бабо, какво е „Да ти …а ….а ….чина…?” Конфуз. Наранена гордост, ако ме разбирате.

Как да избегнем подобни срамотии и злепоставяния?

След дълбокомислено мъдрене, анализи и половинчати разкази на минали провали, ние във fishi.bg седнахме и съставихме кратък списък на основните правила при вадене на риба. Или как да не се вади риба, зависи от гледната точка.

Правило 1

Настройка на аванса. Ако ловите уклеи, попчета, слънчаци (че как без слънчаци), дребни костури и щуки писалки, авансът може да е затегнат като болт на джанта. Но това е грешка. Никога не може да сте на 100 процента сигурни какво ще ви клъвне. Дори в най-затънтеното и обрасло езерце, където наминавате да ловите раирани разбойници по педя и каракуди като цигарена кутия, може да ви изненада зъбата щука или тлъст шаран. Е, обидно е да ги изтървете, не е ли така. Това не значи, че авансът трябва да е отпуснат както когато издърпвате влакно с ръка. Смешно е някак си да наблюдавате 10-минутна разпалена борба с каракуда колкото шамар. Настройте аванса така, че да не скръцне при борба с риба до половин килограм, но да остави шанс на по-значим екземпляр да се разходи на пет-шест метра. Важното е да не го затягате докрай, иначе едрата риба ще скъса не само влакното, но и нервите ви, или ще се откачи при първото подръпване. А може да се простите и с въдицата.

Правило 2

Никога не оставяйте рибата да тегли по една линия с пръчката. За какво ви е този връх? Ако затегли навътре без да я държите под напрежение, нямате никакъв контрол над добичето и единственият ви шанс е да отворите бигела и да я оставите сама да застане така, че да влезете отново в борбата. Ако, разбира се, ловите с директен телескоп, нещата стават доста по-сложни. Или по-лесни – просто къса и толкоз. Винаги трябва да има ъгъл между въдицата и посоката на движение на рибата – в рамките на 60º-90º.

Правило 3

Щом дръпнете рибата до кепа, никога, ама никога не обирайте влакното докрай. Оставите ли трофея да се дърпа на метър корда, сте в безкрайно уязвима позиция – едно сериозно натягане и ще се озовете в ситуацията от началото на статията – тъп поглед и рецитал, достоен да зачерви и най-цапнатия в устата каруцар. Винаги трябва да имате 2-4 метра влакно в запас. Така рибата ще има с какво да се мъчи, докогато започне да рецитира Вазов, а именно „Последний напън вече е настал…”.

Правило 4

Кепът се подава така, че рибата да влезе в него с главата напред. Уж всички знаем, че рибата назад не плува, ама почнем ли да я гоним с кепа като пеперуда из водата, почти сигурно ще оцапаме работата.

Правило 5

Рибата се подава на повърхността, но вместо културно да започне да гълта въздух и да мърмори примирено „Ще ме пуснат, ще ме пържат, ще ме пуснат, ще ме пържат…”, изведнъж започва да пляска, да скача, да се вдига на „свещ” и въобще да се държи като назобан гимнастик. Не я силете, рискувате да скъса или да се откачи. Пуснете я да се потопи, не дърпайте на буксир риба, която пази някакви сили.

Правило 6

Абе, уж е ясно, ама да си го кажем. Винаги дръжте въдицата в посока обратна на движението на рибата.

 

fishi.bg ви желае много трофеи и по-малко откачания!

Коментари към тази статия